obraz-articleObraz Matki Bożej Miłosiernej – Ostrobramskiej umieszczony został w Wilnie na bramie na początku XVII w. Słynący łaskami wizerunek Madonny namalowany został na deskach dębowych techniką temperową na podkładzie klejowo-kredowym. Obraz posiada wymiary 200 x 165 cm. Kto malował obraz – nie wiadomo. Niektórzy przypisują autorstwo Łukaszowi – artyście krakowskiemu, który namalował podobny obraz w 1624 dla kościoła Bożego Ciała w Krakowie. Według legendy posiada rysy Barbary Radziwiłłówny. Obecnie postać Maryi zakrywa błyszcząca złotem sukienka. Widoczna jest tylko wyrazista twarz i skrzyżowane na piersiach dłonie. Pod metalową sukienką Ostrobramska Pani ubrana jest w czerwoną tunikę z podwiniętymi rękawami. Szyja okryta jest szalem, a głowa białą chustą. Całą postać Maryi okrywa zielonkawo-błękitny płaszcz luźno zarzucony na głowę i ramiona. Tło obrazu ma odcień brązu. Wizerunek Matki Miłosiernej zasłonięty został srebrną, złoconą sukienką około 1671 r. 

kaplicaSrebrzysty półksiężyc z wygrawerowanym napisem "Dzięki Tobie składam Matko Boska za wysłuchanie próśb moich i proszę Cię Matko Miłosierdzia zachowaj mnie w łasce" znajdujący się w dolnej części obrazu jest wotum z 1849 r. Na całą kompozycję wizerunku Pani Ostrobramskiej składają się dwie korony (nałożona jedna na drugą). Korony są ze złoconego srebra, jedna barokowa dla Królowej Niebios, druga rokokowa dla Królowej Polski. Obraz Panny Świętej z Ostrej Bramy uroczyście był koronowany w dniu 2 lipca 1927 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Aleksandra Kakowskiego w obecności Józefa Piłsudskiego i Ignacego Mościckiego (do koronacji użyto nowych sporządzonych ze złota koron; korony te zaginęły w czasie II wojny światowej). Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej znajduje się w specjalnie wybudowanej kaplicy, znajdującej się w górnej części bramy. Pierwotnie powstaje kaplica drewniana wzniesiona przez oo. karmelitów w 1671, a w 1722 murowaną. W latach 1829-1830 dokonano restauracji kaplicy, a także w latach 1927-1932 oraz w 1993 przed wizytą Jana Pawła II. 

Kiedy Ci nowy emigranci z Polski przyjechali do Cutchogue, przywieźli z sobą silną wiarę, kulturę i tradycyjne zwyczaje domowe, które z nieustającą cierpliwością i odwagą praktykowali w codziennym życiu, przyjmując równocześnie zwyczaje miejscowe pochodzące z różnych kultur mieszkającej tutaj społeczności. Obecnie trzeba stwierdzić, że Amerykanie polskiego pochodzenia wnoszą znaczący wkład w historię i teraźniejszość społeczności zamieszkującej North Fork na Long Island. W dalszym ciągu, pomimo, że mamy do czynienia z drugim, trzecim czy nawet czwartym pokoleniem pierwszych emigrantów, ich dzieci czują jakąś niezwykłą więź z naszą parafią, przyjeżdżając nawet z odległych stron USA, aby w naszej parafii przyjmować sakramenty, jak to czynili ich rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie. Za tą więź z naszą parafią jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Proboszczami w naszej parafii byli: 

 

Ks. Stefan Bartkowski
1911 – 1914

schimmel

Ks. Karol Schimmel
1914 – 1917 

 
bartkowski

Ks. Alexander Ciżmowski
1917 – 1919

 
aleksandercizmowski

Ks. Józef Ciżmowski  
1919 – 1922 

 
josephcizmowski

Ks. Ignacy Zbawiony
1922 – 1949 

 
 zbawiony

Ks. Franciszek Makowski
1946 – 1952

 
 makowski

Ks. Alfons Ciżmowski
1952 – 1967 

 
 alphonsuscizmowski  

KS. Henryk Gauer
1967- 1970

 gauer

Msgr. Ks. Jan Cwalina
1970 - 1984

 
 cwalina

Ks. Ryszard Kopiński
1984 – 1993 

 
 kopinski

Msgr. John Nosser
1993- 1997

 
 nosser

Ks. Władysław Rudnicki
1997 – 2007
(Administrator) 

 
 rudnicki

Ks. Marian Bicz
2007 - 2013

 
 bicz Ks. Stanislaw Wadowski
2013 -  
 wadowski